A cukrászműhely nyitásának első lépései és motiváció
Nigicser Éva története igazán inspiráló, hiszen közgazdász végzettséggel, HR szakirányon végzett a Budapesti Corvinus Egyetemen, de egy személyes életbeli fordulat teljesen új irányba terelte. Tanulmányai befejezésekor épp kisbabát várt, ami miatt szakmájában nem tudott elhelyezkedni. Az ezt követő években főállású édesanyaként töltötte mindennapjait, ami új kihívásokat, de egyben új lehetőségeket is hozott számára. Az otthon töltött idő lehetőséget adott arra, hogy Éva egyre jobban felfedezze a sütés iránti szenvedélyét. A GYES alatt a sütés iránti szenvedélye egyre erősebbé vált.
„Mindig is nagyon otthon éreztem magam a konyhában, már gyerekként is szerettem sütni” – mesélte Éva. Ahogy fia megszületett, a GYES alatt egyre többet sütött, kihasználva azokat az órákat, amikor a gyermeke aludt. A sütés nem csak kikapcsolódást jelentett számára, hanem egy olyan időszakot, amikor kreatívan kiélhette magát. Ahogy fogalmazott, „Ez volt az én időm, amíg a kisfiam aludt.” Ezekben az időkben vált számára világossá, hogy a sütés valódi szenvedélyévé vált, és ezt szerette volna egy magasabb szintre emelni. Egyre közelebb került ahhoz az érzéshez, hogy a hobbijából szívesen megéljen, mint vállalkozó.
A fordulópont akkor következett be, amikor meglátott egy cukrász felnőttképzéses hirdetést, amely felkeltette érdeklődését. Bár éppen kisgyermeke volt otthon, nem hátrált meg, hanem belevágott. „Baba mellett hétvégente tanultam meg a szakmát” – mondta Éva. Mellette továbbra is sokat kísérletezett otthon, főként a francia desszertek világában mélyedt el. Az igazi szenvedélye a macaronok és mousse desszertek elkészítése lett, és célul tűzte ki, hogy tökéletesíti tudását. „A család már macaront és mousse-t evett reggelire, ebédre és vacsorára” – mesélte mosolyogva, jelezve, mennyire komolyan vette az új kihívást.
A cukrászműhely megnyitásához vezető út
A cukrász felnőttképzés sikeres elvégzése után Éva álma egy saját műhely megnyitása lett. Bár a kezdeti lelkesedése nagy volt, a vállalkozásindítás és a műhely kialakításának elvárásai eleinte megijesztették. „Először megijedtem a sok elvárástól” – emlékezett vissza Éva. Így egy időre félretette a műhely ötletét, azonban rátalált egy rádióbeszélgetésre az interneten. A beszélgetésben Touron Georgina és Soós Zsuzsanna beszélgetett a HACCP tévhitekről, és ennek hatására új lendületet kapott. A beszélgetés során szó esett arról, hogy mi szükséges egy cukrászműhely megnyitásához, és Zsuzsi megosztott számos praktikus tanácsot.
„Én abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy rögtön Zsuzsira bukkantam, mikor még csak meg se született a végleges döntés a műhely kialakítással kapcsolatban. Így már az elejétől kezdve az ő segítségét kaptam mind a tervezésnél, kialakításnál és engedélyezésnél is. Amikor hallottam őt a rádió beszélgetésbe, rögtön rákerestem és mindenhol szuper dolgokat olvastam róla, mindenki nagyon profinak és segítőkésznek írta le. Az első konzultáción már ezt éreztem én is, így nem is volt kérdés, hogy őt kérem fel a teljes folyamathoz. Nem is tudom elképzelni, hogy egyedül hogy boldogultam volna. Olyan dolgokra hívta fel a figyelmemet Zsuzsi, amikre magamtól nem is gondoltam volna. Minden jogszabályt segített helyesen értelmezni, lépésről lépésre haladva végig vezetett az egész folyamaton.” – mondta Éva.
Miután megszületett a döntés, hogy Éva belevág a műhely megnyitásába, alapos tervezés következett. Az építkezés hosszadalmas volt, és bár időnként lassabbnak tűnt a folyamat, mint amire eredetileg számított, a közös munka Zsuzsival gördülékenyen ment. „Zsuzsi olyan sok hasznos tanáccsal látott el, hogy nem nagyon éreztem semmit akadálynak” – emlékezett vissza Éva. A műhely kialakításával kapcsolatos nehézségeket Zsuzsi szakmai tapasztalata és gyakorlati tudása segített áthidalni.
A legnagyobb kihívások és félelmek a kezdetekben
A műhely kialakítása során Éva nem találkozott komolyabb akadályokkal, mivel a konzultáción rengeteg információhoz jutott, ami segítette és megkönnyítette a teljes nyitási folyamatot. Évának leginkább a nyitást követő adminisztrációs feladatok jelentettek komoly kihívást. „Nekem az indulást követően jöttek a nagy félelmek” – mondta. Az adminisztráció, a naplózás és a HACCP dokumentálás egyaránt új terület volt számára, és félő volt, hogy valamit esetleg rosszul csinál. Szerencsére Zsuzsi ebben is segítséget nyújtott, ami lehetővé tette, hogy Éva magabiztosan és megfelelően végezze el ezeket a feladatokat is.
Az engedély megszerzése gyorsan és problémamentesen zajlott. Miután a kérelmeket beadták a hatóságokhoz, mindössze egy hétre volt szükség ahhoz, hogy Éva megkapja az engedélyt a műhely működtetéséhez. Ez egy hatalmas megkönnyebbülést jelentett, hiszen az engedély megszerzése sok új vállalkozó számára időigényes és kihívásokkal teli folyamat lehet.
Jövőbeli tervek
Éva célja, hogy a Mousseum Desszertműhely egy elismert márkává váljon, amely a minőségi alapanyagokra és az egyedi ízvilágra épít. Szeretné, ha minél többen megismernék és értékelnék a termékeit, és hosszú távon egy cukrászda megnyitását is tervezi. Ebben a cukrászdában a jelenlegi megrendelésre készülő termékek mellett helyben fogyasztható desszertek is helyet kapnának, hogy a vásárlók közvetlenül élvezhessék az általa készített finomságokat.
Éva termékei és ajánlásai
Nigicser Éva cukrászműhelyében, amely a „Mousseum Desszertműhely” nevet viseli, elsősorban mousse torták és macaronok készülnek. Ezek a francia desszertek nemcsak ízletesek, hanem vizuálisan is kiemelkedőek, hiszen Éva nagy figyelmet fordít a részletekre és a minőségi alapanyagok felhasználására. Ezen kívül időnként mousse desszerteket és tarte-okat is készít, amelyeket előzetes rendelés alapján lehet megrendelni.
Éva a vásárlóinak különösen ajánlja a sós földimogyoró – sárgabarack – karamellizált fehércsokoládé és az étcsokoládé – kávé – maracuja ízű tortáit, amelyek különleges, minőségi élményt nyújtanak. „Mousse tortáimat és macaronjaimat is jó szívvel ajánlom mindenkinek, akinek fontos a finom, minőségi desszert” – fogalmazott.
A Mousseum Desszertműhely termékei több platformon keresztül érhetők el. A mousse torták rendelését a műhely weboldalán lehet leadni a „Rendelés” fülön keresztül. A macaront kedvelők számára Éva e-mailes megkeresést ajánl. Emellett időnként meghirdetett „Mousse hétvégék” során mousse desszertek és tarte-ok is rendelhetők, amelyeket Éva a Facebook és Instagram oldalakon hirdet meg.
Az elérhetőségek:
- Weboldal: www.mousseum.hu
- Facebook: Mousseum Desszertműhely
- Instagram: Mousseum Desszertműhely
Inspiráció és összegzés
Nigicser Éva története példa arra, hogy szenvedéllyel és megfelelő támogatással egy álom vállalkozássá válhat. Éva kitartása és elkötelezettsége, valamint Soós Zsuzsanna szakmai iránymutatása és támogatása mind-mind hozzájárultak a sikerhez. Éva vállalkozása nemcsak szakmai szempontból hozott eredményeket, hanem személyes elégedettséget és boldogságot is.
„A legjobb dolog az, hogy most azt csinálhatom, amit szeretek” – mondta.
Éva története arra ösztönzi a vállalkozó szelleműeket, hogy ne féljenek új utakra lépni, még ha a kihívások elsőre ijesztőek is. Megfelelő felkészültséggel és támogatással bármi lehetséges, ha a szívünk valóban abba az irányba húz.
Tanácsok kezdőknek, akik cukrászműhely nyitását tervezik
Éva tanácsa mindazoknak, akik saját műhely nyitásán gondolkodnak, hogy keressenek egy hozzáértő szakembert, aki segít eligazodni a jogszabályok és előírások világában. „Ha már van elképzelésük hol tudnák kialakítani a műhelyet, mindenképp keressék fel Zsuzsit, hogy segítsen megtervezni” – javasolta. Éva szerint Zsuzsi segítségével rengeteg problémát el lehet kerülni, és a vállalkozás gördülékenyen indulhat el.
Kép: A nyitás boldog napja – Soós Zsuzsanna (bal oldalon) és Nigicser Éva (jobb oldalon)